The History of Math

Discussion in 'The Fire For Effect and Totally Politically Incorr' started by Gunfyter, Jan 6, 2005.

  1. Gunfyter

    Gunfyter New Member

    Joined:
    Mar 25, 2003
    Messages:
    1,956
    Location:
    Western Maryland
    Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried.



    Why do I tell you this? Please read more about the "history of teaching math":

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- --

    Teaching Math In 1950



    A logger sells a truckload of lumber for $100.

    His cost of production is 4/5 of the price.

    What is his profit?

    ***********************************************************

    Teaching Math In 1960



    A logger sells a truckload of lumber for $100..

    His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

    *******************************************************

    Teaching Math In 1980

    A logger sells a truckload of lumber for $100.

    His cost of production is $80 and his profit is $20.

    Your assignment: Underline the number 20.

    **************************************************

    Teaching Math In 1990



    By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20.

    What do you think of this way of making a living?

    Topic for class participation after answering the question:

    How did the birds and squirrels feel as the logger cut down the trees?

    (There are no wrong answers)

    *********************************************************

    Teaching Math In 2005



    El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production es.............

    :eek: :D :D :D
  2. Marlin

    Marlin *TFF Admin Staff Chief Counselor*

    Joined:
    Mar 27, 2003
    Messages:
    13,854
    Location:
    At SouthernMoss' side forever!
    Unfrotunately, that's about it, GF!

    And people wonder why no one can think for himself any more.
  3. Carl S

    Carl S New Member

    Joined:
    Feb 3, 2004
    Messages:
    1,014
    Location:
    Bunnell, FL
    If it wasn't so true, it would be funny.
  4. armedandsafe

    armedandsafe Guest

    My kids HATED math when they were in school, which I found surprising, as I used a lot of math in my career in electronics and computers. Now, my daughter is finishing her degree in computer science and is finding math intriguing, my youngest is refurbing houses to rent or resell and uses math and geometry regularly, my middle son is in gunnery in the Rangers and uses ballistics math regularly, and my oldest son is in construction and uses math daily in calculating the geometry of the items he is insulating. The old man DID know a little bit about what was to come for them, didn't he. :D

    Pops
  5. IShootBack

    IShootBack Active Member

    Joined:
    Sep 22, 2002
    Messages:
    2,516
    Location:
    Virginia
    New Math. Another word for we do not want to hold our union teachers responsible for teaching.
  6. JamesRK

    JamesRK New Member

    Joined:
    Jan 6, 2005
    Messages:
    43
    Location:
    Halifax County, Virginia
    I was going to say what Carl S said, so I’ll just second him. I can’t think of any job where you don’t need some math. Unfortunately, they don’t get it in public school. But they feel good about themselves. You need high self esteem you know.
  7. fenderbender58

    fenderbender58 New Member

    Joined:
    Sep 28, 2003
    Messages:
    16
    Location:
    greater Minneapolis/St. Paul metro
    I've had an idea for some time now for a "new math" book :p ....check stub math,I'd call it,or something like that.........first,I would gather as many check stubs from as many walks of life as I could get my hands on.....from Mc Donalds to doctor's offices,and all points in between..........then on to the story problems;with as many cautionary tales and taxation realities as I could think of....talk about appealing to some one's self esteem :cool:
  8. armedandsafe

    armedandsafe Guest

    You'll never get it accepted into any public school, if you include "realities." :D

    Pops
  9. Marlin

    Marlin *TFF Admin Staff Chief Counselor*

    Joined:
    Mar 27, 2003
    Messages:
    13,854
    Location:
    At SouthernMoss' side forever!
    I actually had a person wait on me at a fast food place recently that DID know how to count change and how to round off so you didn't have a lot of loose change.

    I hadn't experienced that for about five years or more. I was pleasantly surprised and, frankly, shocked. The person appeared to be middle age, not a youngster by any means.
  10. Huck Finn

    Huck Finn Member

    Joined:
    Aug 17, 2004
    Messages:
    853
    Teaching Math In 1950



    A logger sells a truckload of lumber for $100.

    His cost of production is 4/5 of the price.

    What is his profit?

    ***********************************************************

    Teaching Math In 1960



    A logger sells a truckload of lumber for $100..

    His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

    *******************************************************

    Teaching Math In 1980

    A logger sells a truckload of lumber for $100.

    His cost of production is $80 and his profit is $20.

    Your assignment: Underline the number 20.

    **************************************************

    Teaching Math In 1990



    By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20.

    What do you think of this way of making a living?

    Topic for class participation after answering the question:

    How did the birds and squirrels feel as the logger cut down the trees?

    (There are no wrong answers)

    *********************************************************

    Teaching Math In 2005



    El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production es.............

    :eek: :D :D :D[/QUOTE]
    Here in the Northwest, loggers don't sell lumber. They sell LOGS. Mills buy the logs, turn them into lumber, then the mill exports the lumber to Japan & the Home Depot buys it's lumber from Canada...A Northwest civics lesson!
Similar Threads
Forum Title Date
The Fire For Effect and Totally Politically Incorr An interesting & useful history lesson ... Jan 26, 2014
The Fire For Effect and Totally Politically Incorr oBo wants to repeat history Jun 21, 2013
The Fire For Effect and Totally Politically Incorr History Lesson Mar 1, 2013
The Fire For Effect and Totally Politically Incorr Folks here in our forum I have to vent - personal history Jan 15, 2013
The Fire For Effect and Totally Politically Incorr CA school shooter had a history Jan 11, 2013